Misiune și viziune - Scoala Gimnaziala 3

Misiunea școlii Gimnaziale Nr. 3
  Școala urmărește asigurarea unui învățământ de calitate care să conducă la egalizarea șanselor la promovarea unui comportament decent strâns legat de cinstre onoare respect reciproc toleranță prin dezvoltarea unor competențe aptitudini capacități, atitudini și creativități insuflând elevilor siguranță de sine forță fizică și morală astfel încât la terminare aceștia să fie capabili să se integreze și să se adapteze la schimbări într-o societate deschisă și democratică, în care accentul se pune pe inițiativă, pe capacitatea de asumare a responsabilității și pe respectarea legilor ei.

Viziunea școlii
  Dorim ca Școala Gimnazială Nr. 3 să fie o unitate respectată de părinți, elevi și dascăli, care să desfășoare un învîțământ performant, centrat pe elevi, adaptat cerințelor comunității locale, în conformitate cu idealul educațional promovat de școala românescă.